Druhů kamene na výběr je mnoho, pro inspiraci stačí navštívit zahradní centrum nebo prodejnu stavebnin ve vašem okolí. Dejte přednost druhům, které přirozeně tvoří pravoúhlé tvary. Práce s nimi bude snazší a výsledná zeď stabilnější. Také je dobré zvolit kámen, který se dodává v různých velikostech a tvarech, k plnění určitých funkcí totiž potřebujete kusy specifických rozměrů. Pro výpočet potřebného množství kamene vynásobte délku a výšku zídky její tloušťkou. Vypočítaný objem vám personál stavebnin převede na požadovanou hmotnost kamene. Vždy nakupujte s dostatečnou rezervou, během pokládky pak bude snazší vybrat kus, s nímž dosáhnete správného tvaru, vzhledu a funkce.
Kamenná zídka vyžaduje pevné a dobře odvodněné základy. Někteří stavitelé jednoduše odstraní svrchní vrstvu zeminy a kladou kameny na tvrdé podloží, ale většina odborníků základy zpevňuje: provedou výkop do hloubky 20-30 cm, jeho dno udusají a posypou drenážní vrstvou drceného štěrku. Nejprve si vyznačte obrysy zídky. Pokud má být rovná, zaražte do země kolíky a natáhněte mezí ně provazy, průběh vlnité zdi můžete vyznačit hadicemi nebo provazy a pak křivky vysypat vápnem nebo vystříkat barvou ve spreji.
Když se podíváte na hotovou kamennou zídku, zpravidla uvidíte, že kameny jsou kladené do horizontálních vrstev neboli řad. Při pohledu zblízka si navíc všimnete, že svislé (styčné) a někdy ani vodorovné (ložné) spáry neprobíhají bez přerušení. Pravidelné převazování spár má zásadní vliv na pevnosti zdi. Tak jako kámen snáze rozlomíte, když v něm nejprve dlátem uděláte rýhu, kamenná zídka se spíše zbortí, když v ní ponecháte dlouhé průběžné spáry.
Také je důležité uložit každý kámen stabilně a vodorovně, jakékoliv viklání se s rostoucí výškou stavby zhoršuje. Zvláště u větších kamenů polohu pečlivě kontrolujte vodováhou a okraje kamenů podkládejte menšími kusy a úštěpy, aby bloky ležely pevně a rovně. Chcete-li kámen zkrátit, vysekejte v něm rýhu dlátem nebo sekáčem, položte ho přes okraj trámu, aby odla- movaná část visela ve vzduchu a poklepávejte do ní malým kladívkem. Obecně ale používejte kameny tak, jak jsou. Ušetříte si čas a zídka bude vypadat přirozeněji.
Při kladení první řady se vyvarujte typické začátečnické chyby a nesnažte se použít hned dole ty největší kameny. Budou se hodit, až bude třeba upevnit vyšší řady zdi. Do spodní řady vybírejte velké ploché kameny, které vytvoří pevný základ pro celou zídku. Protože první řada mnohdy leží částečně pod úrovní terénu, můžete do ní dát nejméně vzhledné kusy. Další řady začínejte od rohů zídky a postupujte doprostřed, aby konstrukce byla stabilnější. Do rohů vybírejte kameny, které mají dvě dobré ploché strany.
Při kladení řad dodržujte tyto zásady:
Dva přes jeden, jeden přes dva: Nikdy neklaďte přímo nad sebe stejně velké kameny. Sesunuly by se vám jako příliš vysoký štos knih. Styčné spáry převazujte podobně jako při zdění cihlami, klaďte jeden kámen nad dva spodní a dva nad jeden. Vaše zídka tak bude nejen pevnější, ale i hezčí na pohled.
Stanovte správný sklon: Každá nová řada zídky musí trochu ustupovat, buď směrem ke svahu, pokud má sloužit jako opěrná, nebo směrem ke středu, je-li volně stojící. Míru ustoupení vyjadřuje sklon zdi. Při stavbě opěrné zídky je dobré odsadit každou řadu cca o 1,5 cm oproti řadě předcházející, v případě oboustranné zdi by měl odklon od vertikály dosahovat kolem 15 stupňů. Ideální je vyrobit si šablonu z rovného prkna o průřezu asi 4 x 9cm, na které přibijete laťku v požadovaném sklonu. Přikládáním šablony k čelu zdi pak můžete kontrolovat správný sklon. Kolmé postavení šablony zajistíte připevněním vodováhy k svislé lati.
Používejte vazebné kameny: Vazák neboli vazebný kámen sahá příčně přes celou tloušťku zdi a podélně přes dva nebo více kamenů. U opěrných zídek se používají dlouhé vazáky, které přesahují ze zídky až do zpevňovaného svahu. Vazáky jsou pro pevnost zídky nezbytné a fungují jako jakási kotva pro okolní kameny. Obvykle se doporučuje používat je v rozestupech 120 až 180cm nebo tak často, jak je praktické.
Začleňte stojáky: Stojáky fungují podobně jako vazáky, ale vertikálně. Tyto kameny jsou postavené nastojato, aby překrývaly ložné spáry a tím zpevňovaly zídku, kromě toho ji opticky zpestřují a odlehčují. Stojákem převazujte dvě nebo tři řady opět zhruba každé 2 metry nebo tak často, jak je potřeba.
Odkládejte si kameny na korunu: V průběhu stavby si dávejte stranou velké ploché kameny sahající přes celou zídku. Budou se hodit do vrchní řady, která zpevňuje kameny z nižších řad a dodává zídce upravený vzhled.
Nestavte příliš vysoko: Suché kamenné zídky by neměly přesahovat výšku 100-120 cm. Jednak je manévrování s kameny nad tuto výšku obtížné a především, vyšší stavby bývají nestabilní. Přiměřeně vysoká zídka v zahradní scenérii i opticky lépe působí.
Často a z odstupu kontrolujte: Nelitujte času na pravidelnou vizuální kontrolu rostoucí zídky. Sledujte vyváženost vzhledu a rozmanitost kamenů, rovnost linií, převázání spár vazáky a stojáky i celkový dojem. Při přestávce si nejen odpočinete, ale máte možnost posoudit kvalitu vznikající stavby a její působení v kontextu okolní scenérie.
KROK 4: VYPLNĚNÍ
Pokud stavíte opěrnou zídku, vysypejte prostor za ní téměř až po vrch štěrkem, který odvede vlhkost a zajistí stabilitu. Když je zídka hotová, přihrňte na štěrkovou výplň vrstvu zeminy a substrátu a případně vysaďte rostliny.